Program Prosument
[Wpis przeniesiony do Archiwum - część informacji może być już nieaktualna]
PROSUMENT = Producent + Konsument
Prosument - tym terminem określany jest podmiot, który jest jednocześnie producentem i konsumentem (energii elektrycznej).
Ustawa o OZE zakłada maksymalizację zysków z instalacji fotowoltaicznej, poprzez wykorzystanie produkowanej energii elektrycznej przede wszystkim na własne potrzeby.
Aktualizacja 15.12.2021
FOTOWOLTAIKA – idą zmiany dla prosumentów
W dniu 15.12.2021 Kancelaria Prezydenta RP Andrzeja Dudy poinformowała, że Prezydent podpisał ustawę z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Obecnie, do 1 kwietnia 2022 roku
- Gospodarstwa domowe, które wytwarzają nadwyżki prądu z własnych przydomowych instalacji fotowoltaicznych oddają je do sieci.
- Mogą jednak bezpłatnie odebrać nawet 80% tej energii w innym terminie, gdy ich mikroinstalacje pracują na mniejszych mocach albo wcale.
- W zależności od poniesionych przez konsumenta kosztów na instalację fotowoltaiki szacuje się, że okres zwrotu z inwestycji wynosi obecnie 7-8 lat.
Zmiany od 1 kwietnia 2022 roku
- Obecny system opustów zostanie zastąpiony przez net-billing. Według nowych zasad wyprodukowana nadwyżka oraz niedobór energii będą rozliczane po cenie rynkowej.
- W praktyce oznacza to, że energia sprzedawana przez prosumenta będzie dużo tańsza, niż ta kupowana.
- To oznacza, że zwrot z inwestycji w instalację fotowoltaiki z obecnych 7-8 lat znacznie się wydłuży – w zależności od przyszłych cen energii, nawet do 12-16 lat.
WAŻNE! Do czasu zmiany Konsumenci, który zdążą zainstalować fotowoltaikę do 1 kwietnia 2022 roku skorzystają z obecnych, korzystniejszych zasad rozliczeń prosumenckich przez kolejne 15 lat!
Zasady obowiązujace obecnie (do 31.03.2022)
Prosumenci mogą korzystać z tzw. opustów, czyli rozliczeń różnicy między ilością energii, którą wyprodukowali a tą którą pobrali.
Przykładowo, rozliczenie w stosunku 1 do 0,8 oznacza, że 1kWh energii odsprzedanej do sieci ma wartość na poziomie 80% całkowitych kosztów zakupu 1 kWh.
(Planując instalację fotowoltaiczną stosuje się z reguły większą moc, niż jest niezbędna na potrzeby gospodarstwa domowego. Nadmiar energii odprowadzany jest do sieci energetycznej.)
Rozliczenie dotyczy tylko tej części energii która zostanie zużyta w okresie rocznym w ramach wyprodukowanej nadwyżki.
Odsprzedaż do sieci energii wyprodukowanej ponad własne zużycie (z myślą np. o zarabianiu na instalacji PV) nie jest możliwa.
System rozliczeń
Wartości rozliczeń różnicy energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczą do pobranej z sieci w stosunku:
1 do 0,8 – w przypadku energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 10 kW;
1 do 0,7 – w przypadku energii elektrycznej wytworzonej w instalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW;
Gwarancja opustu dla wszystkich mikroinstalcji (do 40kW) przez okres 15 lat
W praktyce po zainstalowaniu fotowoltaiki zakład energetyczny instaluje nam licznik, na którym widzimy ile prądu przekazaliśmy (a tym samym znamy ilość energii, którą możemy odebrać w okresie mniejszego nasłonecznienia).

W pigułce:
- PROSUMENT = Producent + Konsument
- Możesz "oddać" wyprodukowaną energię do sieci i odebrać gdy jej potrzebujesz
- Gwarancja opustu dla wszystkich mikroinstalcji (do 40kW) przez okres 15 lat
- Duże zmiany od 1 kwietnia 2022!