To powinieneś wiedzieć
Nie jest łatwo wyobrazić sobie, że w budynku może być ciepło, bez instalacji setek metrów rur i węży, bez grzejników wiszących na ścianach. A jednak. To właśnie zaleta ogrzewania nadmuchowego. Jak to działa?
Ogrzewanie nadmuchowe to takie, gdzie odpowiednio ogrzane powietrze za pomocą kanałów wentylacyjnych trafia do wybranych pomieszczeń. Aby miało wtedy odpowiednią temperaturę wykorzystuje się różne piece nadmuchowe (gazowe, olejowe, elektryczne lub pompy ciepła).
Powietrze zasysane jest przez czerpnię (wewnętrzną lub/i zewnętrzną), po czym przechodzi przez umieszczony na wlocie do pieca filtr włókninowy. Na nim zatrzymują się zanieczyszczenia mechaniczne, które mogą znajdować się w zasysanym powietrzu.
Czerpnia zewnętrzna dostarcza świeże powietrze, które w sezonie grzewczym jest zimniejsze niż to wewnątrz budynku. Ogrzewanie wyłącznie tego zewnętrznego powietrza nie byłoby ekonomiczne. Szanując Twoje pieniądze system miesza je zatem z wciąż ciepłym, ale już z ochłodzonym, powietrzem powracającym z ogrzanych pomieszczeń. Do systemu zasysa je czerpnia wewnętrzna. Taki mix powietrza zewnętrznego i wewnętrznego osiąga żądaną temperaturę szybciej, a więc taniej.
W domu jednorodzinnym wystarcza zwykle jedna czerpnia wewnętrzna, jednak gdy kondygnacje są oddzielone zamkniętymi drzwiami, wskazane jest, aby kanał zbierający posiadał kratę czerpni na każdej kondygnacji.
Podgrzewanie powietrza następuje w wymienniku pieca, następnie rozprowadzane jest systemem kanałów wentylacyjnych zakończonych kratkami nadmuchowymi z przepustnicami. Przez nie wydmuchiwane jest do pomieszczeń. Kanały rozprowadzające ciepłe powietrze układa się poziomo - w podłodze, na poddaszach nieużytkowych lub nad sufitami podwieszanymi , a pionowo - w kanałach instalacyjnych.
Schemat działania ogrzewania nadmuchowego
Typy i rodzaje, plusy i minusy
Kiedy staniesz się szczęśliwym posiadaczem ogrzewania nadmuchowego, możesz dojść do wniosku, że ciepłe powietrze to nie wszystko. Jasne że nie. Ale nie jest to powód do stresu. Nic straconego. Tak się szczęśliwie składa, że system ogrzewania opartego na piecu nadmuchowym można w dowolnym czasie rozbudować o funkcję nawilżania, o dokładną filtrację z jonizacją powietrza oraz o klimatyzację. Żadnej presji czasu. Ale kiedy dojrzejesz do któregoś z tych dodatków, mówisz – i masz.
Warto wiedzieć, co zyskujesz dzięki tym technologicznym udogodnieniom:
- nawilżacze powietrza - w systemie ogrzewania nadmuchowego można przy użyciu odpowiednich urządzeń - niezależnie od warunków zewnętrznych - utrzymywać optymalną dla samopoczucia wilgotność powietrza. Centralny nawilżacz powietrza montowany jest na głównym kanale rozprowadzającym ogrzane powietrze. Gwarantuje on automatyczną kontrolę wilgotności w całym obiekcie.
- filtry fonizacyjne - oprócz filtra włókninowego warto zainstalować filtr elektrostatyczny, który zapewnia ujemną jonizację powietrza oraz pozwala oczyścić powietrze nawet z najmniejszych zanieczyszczeń: bakterii, grzybów, kurzu domowego, pyłu papierosowego, a nawet pyłków alergennych, których filtr włókninowy nie jest w stanie zatrzymać.
- chłodzenie powietrza - montaż klimatyzatora umożliwia instalacji rozprowadzającej powietrze działać w okresie letnim jako system klimatyzacji całego budynku. W skład modułu chłodzącego wchodzi agregat sprężarkowy (skraplacz) do montażu zewnętrznego, parownik (chłodnica) umieszczany wewnątrz kanału powietrza nadmuchowego oraz przewody czynnika chłodniczego.
Zalety ogrzewania nadmuchowego:
- wysoka sprawność ogrzewania,
- brak grzejników pozwalający na swobodę w urządzaniu pomieszczeń,
- niższe koszty eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych: porównując systemy nadmuchowe z centralnym ogrzewaniem wykorzystującym wodę do rozprowadzania ciepła, otrzymujemy wynik przemawiający na korzyść systemów nadmuchowych. Różnica w kosztach eksploatacji może sięgać 30-40%. Wynika to z braku strat energii (występujących w systemach ogrzewania wykorzystujących wodę), niższego zapotrzebowanie instalacji na energię oraz szybszego ogrzewania pomieszczeń,
- możliwość rozbudowy instalacji o dodatkowe elementy (pisaliśmy o tym wcześniej), nawet wiele lat po pierwotnej instalacji – pozwala na rozłożenie wydatków w czasie.
Wady ogrzewania nadmuchowego:
- duża ilość miejsca zajmowanego przez kanały ogrzewania nadmuchowego. W przeciwieństwie do rur ogrzewania wodnego wymagają więcej miejsca w ścianach i stropach, aby je ukryć. Dlatego powinno się je układać podczas budowy domu, zwłaszcza gdy jest on murowany. Na późniejszym etapie układanie instalacji może być znacznie trudniejsze.
- W razie ewentualnej awarii wentylatorów lub przerwy w dostawie prądu pomieszczenia szybciej się wychładzają (w ogrzewaniu nadmuchowym nie ma zjawiska promieniowania, dlatego meble i ściany nie nagrzewają się).
Symulator kosztów ogrzewania
*Fotowoltaika (22,3 kWp) + kocioł elektryczny o sprawności 88%