To powinieneś wiedzieć
Każdy to przeżył. Kiedy w domu lub biurze jest duszno uchylamy okno, szukając świeżego powietrza. Pomaga to tylko na chwilę, a w dodatku np. zimą wychładza pomieszczenia. Zawsze znajdzie się ktoś, kto okno zamknie, bo mu wieje po krzyżu☺.
Jest na to sposób. Rekuperacja. To system mechanicznej wentylacji, która usuwa zużyte powietrze z pomieszczeń (wywiew), a dostarcza do nich powietrze świeże (nawiew).
To nie wszystko. Nawiewane świeże powietrze jest naprawdę świeże, bo system filtrów oczyszcza je z niebezpiecznych pyłów, insektów i kurzu. I co najważniejsze: ciepło, które wcześniej wyprodukowała Twoja kotłownia lub pompa ciepła, nie jest wraz ze zużytym powietrzem wyrzucane na zewnątrz. Właśnie w rekuperatorze ciepło z powietrza wywiewanego ogrzewa to świeże, które za chwilę, przez system specjalnych kanałów, pojawi się wewnątrz budynku. Taki odzysk ciepła ma kolosalne znaczenie dla ekonomicznej strony ogrzewania Twojego domu czy biura.
Zasada działania rekuperatora
Typy i rodzaje, plusy i minusy
Pewnie zastanawiacie się w jaki sposób ciepło ze zużytego powietrza, wydmuchiwanego na zewnątrz, jest w rekuperatorze przekazywane do powietrza czerpanego spoza budynku.
No właśnie. Cała sztuka odzyskiwania ciepła przy rekuperacji, to osiągnąć cel, ale nie dopuścić do mieszania się jednego powietrza z drugim. Bo przecież chcemy dostarczać do domu powietrze ogrzane, ale świeże, bez zapachów, zanieczyszczeń i nadmiaru dwutlenku węgla. Wewnątrz, gdy są tam ludzie, tego dwutlenku węgla jest zawsze za dużo i nasze działania mają na celu m.in. obniżenie jego zawartości. Wtedy dopiero, wraz ze świeżym powietrzem, pojawia się uczucie komfortu. Są różne rodzaje rekuperatorów. Różnią się rodzajem zastosowanego wymiennika ciepła, a co za tym idzie - sposobem działania, skutecznością i ceną. Wybór należy do Was. A jeśli będziecie mieli kłopot z decyzją, inżynier OZE w hurtowni instalacyjnej z pewnością ułatwi jej podjęcie.
Schemat działania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
WYMIENNIKI KRZYŻOWE
Najczęściej stosowane są rekuperatory z wymiennikiem płytowo-krzyżowym. Mają wprawdzie nie najlepsze parametry pracy, ale są najtańsze. Świeże powietrze z zewnątrz i powietrze usuwane z pomieszczeń przepływają między oddzielającymi je na przemian płytami. To co jest istotą rekuperacji: strumienie powietrza nawiewanego i usuwanego są całkowicie rozdzielone. Przez płyty przenika jedynie ciepło, a dla wszelkich zanieczyszczeń i niepożądanych zapachów są one bardzo skuteczną barierą.
Słabym punktem wymienników krzyżowych jest podatność na szronienie się już w temperaturze niewiele niższej niż -5˚C. Wprawdzie zimy w Polsce mają coraz mniej dni z taką temperaturą, ale takie dni są. Proces szronienia wymiennika może doprowadzić do jego zupełnego zatkania i braku przepływu powietrza przez wymiennik. Nie możemy do tego dopuścić. Dlatego, aby do tego nie dochodziło, wykonuje się tzw. obejście pozwalające na zmniejszenie ilości świeżego powietrza przepływającego przez wymiennik. Zamiast wspomnianego obejścia można stosować także wstępną nagrzewnicę świeżego powietrza, która powoduje podgrzanie go do temperatury przynajmniej -5˚C. To podgrzewanie niestety wymaga dodatkowej energii (która kosztuje), a jednocześnie zmniejsza odzysk ciepła z powietrza usuwanego. Sprawność odzysku ciepła w rekuperatorach z wymiennikiem krzyżowym dochodzi do 60%. Można podnieść sprawność takiego układu do 80% łącząc ze sobą szeregowo dwa wymienniki.
Zalety wymienników krzyżowych:
- prosta konstrukcja
- brak części ruchomych zwiększa bezawaryjność działania
- możliwość regulacji stopnia odzysku ciepła wymiennika dzięki wykorzystaniu obejścia wymiennika
Wady wymienników krzyżowych:
- możliwość występowania szronienia już przy temperaturze około -5°C
- możliwość przedmuchów powietrza wywiewanego do nawiewanego lub odwrotnie, zależnie od aktualnej różnicy ciśnień. Stwarza to ryzyko występowania w tym wymienniku między innymi zjawiska przenikania zapachów
- możliwość realizacji odzysku ciepła tylko w temperaturach dodatnich
WYMIENNIKI OBROTOWE
Tak to już jest, że kiedy ma być lepiej, trzeba wydać więcej☺. Tym lepszym, ale droższym rozwiązaniem jest wykorzystanie do odzysku ciepła obrotowego wymiennika ciepła. Ma on postać bębna (rotora) wykonanego z ażurowej, akumulującej ciepło masy, którą stanowią płyty miliporowe i folia aluminiowa. Tworzą one sieć kanalików służących do przepływu powietrza. Wymiennik podzielony jest na połowy; przez jedną połowę przepływa ciepłe powietrze usuwane z pomieszczeń, a przez drugą - powietrze świeże, które ma być ogrzane. Wirnik z wymiennika obraca się z prędkością 10 – 20 obrotów na minutę. Stały kierunek obrotów pozwala na ogrzanie każdego kanalika najpierw powietrzem usuwanym, a następnie schłodzenie powietrzem pobieranym. Dużą zaletą wymienników obrotowych jest ich sprawność dochodząca do 80%, a nawet przekraczającą tę wartość. Konstrukcja pozwala na odzysk nie tyko ciepła, ale także wilgoci. Prawidłowa wilgotność powietrza ma istotny wpływ na poczucie komfortu, ale też duże znaczenie dla naszego zdrowia. Zwłaszcza zimą, kiedy powietrze po podgrzaniu jest nadmiernie wysuszone. Pokrycie wymiennika substancją higroskopijną w sposób odczuwalny poprawia jakość powietrza, bez stosowania dodatkowych nawilżaczy. W wymienniku obrotowym strumienie powietrza, podobnie jak w wymienniku krzyżowym, nie mieszają się ze sobą. Jednak skoro tę samą część bębna opływa na zmianę jeden i drugi strumień powietrza, może dojść do przenikania niektórych zanieczyszczeń i zapachów z powietrza usuwanego do świeżego, nawiewanego do pomieszczeń. Niestety także i tu dotyka nas problem szronienia. Jednak regulując prędkość obrotową wymiennika można zmieniać wydajność i unikać szronienia się powierzchni wymiennika. Wymienniki te wymagają podczas pracy doprowadzenia energii zewnętrznej dla zapewnienia obrotowej pracy wirnika. I tak to już jest: zastosowanie części ruchomych stwarza częstsze ryzyko wystąpienia awarii i zwiększenia poziomu hałasu.
Zalety wymiennika obrotowego:
- prosta konstrukcja
- możliwość uzyskania płynnej lub skokowej regulacji stopnia odzysku ciepła w zależności od jego rozwiązania konstrukcyjnego
- odzysk ciepła do 80%
Wady wymiennika obrotowego:
- możliwość występowania szronienia już przy temperaturze około -5°C
- możliwość przedmuchów powietrza wywiewanego do nawiewanego lub odwrotnie, zależnie od aktualnej różnicy ciśnień. Stwarza to ryzyko występowania w tym wymienniku między innymi zjawiska przenikania zapachów
- obecność części ruchomych stwarza większą możliwość wystąpienia awarii
- możliwość realizacji odzysku ciepła tylko w temperaturach dodatnich.
WYMIENNIKI PRZECIWPRĄDOWE
Cecha rozsądnych ludzi: lubimy efektywnie działające wynalazki i jesteśmy skłonni za tę efektywność zapłacić więcej. To właśnie dzięki wysokiej sprawności, mimo wyższych kosztów, wymienniki przeciwprądowe są coraz częściej stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Zbudowane są podobnie do wymienników krzyżowych. Różnica polega na sposobie przepływu powietrza. W wymiennikach przeciwprądowych strumienie powietrza płyną równolegle, ale - jak nazwa wskazuje - w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu sprawność odzysku ciepła dochodzi do niemal 90%. Niewątpliwą zaletą tego wymiennika w stosunku do krzyżowego i obrotowego jest wyeliminowanie zjawiska szronienia. Najnowsza konstrukcją wymienników przeciwprądowych są wymienniki spiralno-przeciwprądowe. Jest to znacznie ulepszona konstrukcja wymienników przeciwprądowych. Ulepszenie to polega na dodatkowym, spiralnym skręceniu blach aluminiowych tworzących szczeliny przez które przepływa powietrze. Taki kształt tych blach znacznie wydłuża drogę przepływu powietrza, dając mu niejako więcej czasu na pobranie ciepła. Tym samym zwiększa się sprawność wymiennika. A o to nam przecież chodziło!
Zalety:
- wysoka sprawność urządzenia – ponad 85%
- prosta konstrukcja
- pewność działania związana między innymi z brakiem części ruchomych
- możliwość regulacji stopnia odzysku ciepła wymiennika z wykorzystaniem obejścia wymiennika
- brak efektu szronienia nawet przy temperaturze -30°C
- szczelność urządzenia 100%
- możliwość stosowania jako element w instalacji kanałowej
Wady:
- Porównywalnie większe gabaryty urządzenia
GRUNTOWE WYMIENNIK CIEPŁA (GWC)
Gruntowy wymiennik ciepła to rozwiązanie poszerzające właściwości rekuperacji w domu. Inaczej mówiąc, GWC bez rekuperacji nie działa. Natomiast rekuperacja bez GWC działa, a co istotne - ze wspomaganiem płynącym od GWC może pracować bardziej efektywnie.
Dobrze zaprojektowany i starannie wykonany system GWC może przynosić realne korzyści oraz podnosić komfort termiczny domu.
O GWC zwykło się mówić, że to idealny sposób na komfortową klimatyzację oraz tańsze ogrzewanie. Z pewnością możemy tak powiedzieć w przypadku budownictwa pasywnego i energooszczędnego. To dlatego stosowanie rekuperacji oraz GWC powinno się planować już na etapie projektu domu. Wielkie okna od nasłonecznionej strony nie dadzą takiemu systemowi wielkiej szansy na uzyskanie pożądanej temperatury. Choć walor świeżego powietrza w domu przez cały rok jest nie do pogardzenia.
Jeśli dobrze zaprojektujemy dom, już na starcie przyjmując założenie, że będzie w nim rekuperacja i GWC, możemy liczyć na oszczędności. Zaoszczędzimy choćby na budowie kominów wentylacyjnych.
Wstępnie ogrzane przez GWC powietrze oraz odzysk ciepła przez rekuperator, to z pewnością niższe rachunki za ogrzewanie.
Więcej o GWC dowiesz się w sekcji - Czy może być jeszcze lepiej.


Nasze realizacje - oni już oszczędzają
Nasi dostawcy








