To powinieneś wiedzieć
Jeżeli chcesz mieć dom, w którym energia niezbędna do ogrzewanie i wytwarzania ciepłej wody nie będzie powstawać w wyniku procesu spalania (gazu, oleju czy węgla), to czytając dalej dowiesz się jak to osiągnąć. Warto przyswoić sobie pewne terminy, byś mógł znaleźć wspólny język z instalatorem lub sprzedawcą tych technologii.
Skąd wziąć ciepło, jeśli nie chcemy używać gazu, oleju czy węgla? Ze źródeł odnawialnych. Energia cieplna jest w powietrzu, w gruncie i w wodzie. Te trzy nośniki nazwano dolnymi źródłami ciepła, a naszym zadaniem jest pomóc Ci zdecydować, który z tych nośników powinieneś wykorzystać.
Każdy przypadek jest inny, bo każda działka ma inną powierzchnię, leży na innym rodzaju gruntu i w innej strefie klimatycznej. Dla ekonomicznej strony inwestycji ma to kolosalne znaczenie.
W uproszczeniu: pompy ciepła nie wytwarzają energii. Pompy ciepła mają za zadanie przenieść energię z dolnych źródeł ciepła do Twojego systemu ogrzewania domu i wody. Pompa ciepła wykorzystuje w tym celu różne technologie, uzależnione właśnie od tego, skąd pobierana ma być energia oraz jaka jest temperatura tego źródła. O tym przeczytasz w kolejnej zakładce.
System rozprowadzania ciepła w domu, czyli ogrzewania i podgrzewania wody, nazwano górnym źródłem ciepła. Pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła cierpliwie pracuje pompa ciepła. Od jej sprawności zależy to czy będzie Ci ciepło w domu i czy Twoja kąpiel będzie przyjemna☺.
Pompa ciepła do swej pracy potrzebuje energii; zazwyczaj jest to energia elektryczna. Przeciętnie można pobrać z otoczenia 3 do 4 razy więcej ciepła w stosunku do energii elektrycznej zużytej w tym celu przez pompę ciepła.
Istnieje możliwość odwrócenia kierunku obiegu pompy ciepła, aby wykorzystać to samo urządzenie zarówno do ogrzewania jak i chłodzenia. Przy ogrzewaniu, dolne źródło ciepła jest zlokalizowane poza budynkiem (ciepło z powietrza, wody, gruntu). W przypadku chłodzenia, cykl jest odwrócony: budynek sam w sobie jest źródłem ciepła podczas gdy powietrze, woda lub grunt przejmują ciepło. To zupełnie tak, jakby dom pełnił rolę lodówki, to ten sam proces! Latem, gdy coraz częściej doskwierają nam upały, to rozwiązanie zapewni Ci chłód w domu, bez konieczności montażu klimatyzacji.
Typy i rodzaje, plusy i minusy
Każdy z trzech żywiołów z których możemy pobierać energię cieplną (grunt, woda, powietrze) wymaga zupełnie innych rozwiązań.
Ciepło z gruntu czyli pompy ciepła grunt-woda
Przy pobieraniu ciepła z ziemi dolnym źródłem może być:
- kolektor płaski
- sonda gruntowa
Kolektor płaski - to po prostu rury (HDPE lub PEX) ułożone w gruncie, na głębokości ok. 20-30 cm poniżej granicy przemarzania. Sprawdź jaka jest głębokość przemarzania w Twoim miejscu zamieszkania, bo w każdej części Polski to inna głębokość. Położenie jednej rury nie wystarczy, więc wykonuje się kilka pętli o długości do 120 m każda, podłączonych do jednego rozdzielacza. W rurach tych płynie roztwór glikolu. Nad kolektorem nie może być żadnych powierzchni utwardzonych ani głęboko korzeniących się roślin. Jak widać, to rozwiązanie dla tych, którzy posiadają duże działki. Można bowiem przyjąć, że na ogrzanie 1 m2 powierzchni budynku, potrzebujemy 4 m2 powierzchni działki. I to bez drzew, podjazdów itp. Na 1 kW zapotrzebowania ciepła potrzeba ok. 40 m2 działki. Jeśli masz mniejszą działkę, kolektor płaski się nie zmieści, ale jest na to rada.
Sonda gruntowa - są to rury umieszczane w pionowym odwiercie. Jest przy tym rozwiązaniu trochę biurokracji. Przy wykonywaniu odwiertów musimy:
- do głębokości 100 m - zgłosić odwiert w Starostwie Powiatowym;
- powyżej głębokości 100 m - uzyskać zgodę górniczą co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
- Jaka duża powierzchnia działki jest do tego potrzebna? Na każdy odwiert trzeba przeznaczyć wokół niego ok. 40 m2 działki.
Odwiert 100 metrowy to ok. 5 kW mocy grzewczej. Bilans cieplny domu da odpowiedź ile odwiertów będzie potrzebne, a tym samym jaką powierzchnię działki trzeba przeznaczyć pod odwierty. Istotny jest rodzaj gruntu, z którego energii cieplnej mamy korzystać. Im grunt jest bardziej zwięzły i nasączony wodą, tym więcej ciepła można z niego pobrać. Czyli glina jest dobra, a suchy piasek kiepski. Najlepsze są warstwy wodonośne.
Ciepło z wody czyli pompy ciepła woda-woda
Przy pompach ciepła typu: woda-woda wykonujemy co najmniej 2 studnie. Z jednej wodę pobieramy, odbieramy od niej ciepło i ochłodzoną wodę oddajemy do drugiej studni. Wymagania co do studni są spore:
- studnia poboru wody musi zapewnić bardzo duże ilości wody: ok. 200 l/h na każdy kW mocy,
- studnia chłonna musi odebrać całą wodę ze studni poboru wody, czyli też bardzo dużo wody,
- woda gruntowa musi być wolna od zawiesin i mieć bardzo niską zawartość żelaza i manganu,
- lokalizacja studni musi być zgodna z kierunkiem przepływu wód podziemnych.
- Wnioski nie są optymistyczne: Większość wód gruntowych w Polsce nie spełnia tych wymagań. Studnie tracą swoją wydajność w trakcie eksploatacji i często występuje konieczność dodania po paru latach kolejnych studni. Aby oszczędzić Ci problemów, raczej nie polecamy tego rozwiązania przy szukaniu źródeł ciepła dla domu. Jeśli dotyczy to budynków biurowych, hal itp., położonych na bardzo dużych działkach, rozwiązanie to może być skutecznie stosowane.
Ciepło z powietrza czyli pompy ciepła powietrze-woda
Dla decydujących się na pompę ciepła to najpopularniejsze rozwiązanie. Dlaczego? Powietrze jest łatwo dostępne. Nie potrzeba wykonywać kosztownych prac ziemnych. Nie potrzeba wielkich powierzchni działek, bo niepotrzebne są kolektory płaskie, odwierty na sondy gruntowe czy studnie. Pompa powietrzna ma jednak ograniczenia. Przy niższych temperaturach powietrza moc grzewcza powietrznej pompy ciepła spada. Zazwyczaj przy temperaturze powietrza rzędu od -15 do -20 st.C do pompy ciepła trzeba dołączyć grzałki elektryczne. Nie jest to wielki problem, bo statystycznie tak mroźnych dni jest w naszym klimacie stosunkowo niewiele i takie grzałki pracują tylko przez ok. 2% sezonu grzewczego czyli ok. 40 godzin. Czyli mróz za oknem, a pompa ciepła działa!
Powietrzne pompy ciepła wykorzystują energię zgromadzoną w powietrzu otoczenia, ale mogą także korzystać z energii zgromadzonej w powietrzu wyrzutowym. Przy wentylacji mechanicznej lub rekuperacji powietrze wyrzutowe idealnie nadaje się do wykorzystania. Ciepło uzyskane z powietrza może być wykorzystane do ogrzewania, chłodzenia lub przygotowania ciepłej wody użytkowej. Pompy powietrze-woda mogą być zainstalowane jako kompaktowe jednostki wewnątrz lub na zewnątrz domu. Systemy typu split składają się z jednej jednostki wewnątrz i jednej na zewnątrz budynku. Zajmują niewiele miejsca.
Symulator kosztów ogrzewania
*Gruntowa pompa ciepła o COP=3.31



Nasze realizacje - oni już oszczędzają
Nasi dostawcy










