Schemat działania instalacji z kotłem na biomasę
To powinieneś wiedzieć
Jeśli kupiłeś działkę do której nie doprowadzono jeszcze instalacji gazowej, a planujesz budowę domu, stoisz przed dylematem czym go ogrzewać. Starasz się wybrać pomiędzy ekonomią a wygodą. To zwykle trudne do pogodzenia. Jednak gdy poczytasz o kotłach na pellet, okaże się, że harmonia ekonomii i wygody jest możliwa.
Do tego dochodzi ekologia, bo pellet zalicza się do odnawialnych źródeł energii (OZE). Jeśli do tej pory myślałeś, że OZE to wyłącznie energia z wiatru, słońca, wody i ziemi – to do tego zestawu dodaj pellet. Pellet, czyli paliwo które w Twoim kotle ma zamieniać się w ciepło, to granulat wytwarzany z trocin, wiórów, zrębków bądź słomy. Przetworzona biomasa. Poddawana jest ona obróbce formowania w sprasowane pod olbrzymim ciśnieniem niewielkie kulki lub (częściej) granulki, kształtem przypominające małe walce. Takie sprasowanie powoduje, że jest to paliwo łatwiejsze do magazynowania i transportu niż drewno czy wióry, bo zajmuje niewielką objętość. Zawiera też bardzo mało wilgoci, od 4 do 10%.
Działanie kotła na biomasę
Granulki pelletu w łatwy sposób można dozować do kotła, co ułatwia automatyczną obsługę systemu centralnego ogrzewania. Choć ciepło powstaje tu w wyniku spalania, nie pogłębia to efektu cieplarnianego. Niewielkie ilości dwutlenku węgla jakie ten proces wyzwala, to mniej więcej tyle samo, ile przetworzone w pellet, rozdrobnione rośliny pobrały wcześniej z atmosfery. Bilans wychodzi na zero.
Typy i rodzaje, plusy i minusy
Aby zastosować w swoim domu kocioł na pellet, już w projekcie powinieneś przewidzieć pomieszczenie kotłowni. Nie musi być duże, minimum to 2 x 3 m, ale lepiej zaplanować więcej miejsca, aby zmieścił się zasobnik na paliwo. Kocioł na pellet ma zazwyczaj taki zasobnik w fabrycznym zestawie. Mieści on granulat na 3-4 dni. Możesz zamówić większy.
Przyda się także miejsce na zasobnik ciepłej wody, jeśli zakładasz, że Twój kocioł także ją ma produkować.
Jeśli nie masz możliwości wygospodarowania powierzchni na przechowywanie pelletu w kotłowni, możesz zastosować podajnik pneumatyczny, zapewniający transport tego paliwa z większych odległości, z innego pomieszczenia, a nawet z sąsiedniego budynku.
W przypadku kotłów na pellet ogrzewanie domu nie wymaga od Ciebie ciągłego rozpalania i dodawania paliwa. Przy jednorazowym zasypie automatyka sprezentuje Ci tzw. święty spokój na czas od 30 godzin do nawet 5 dni. Tyle może pracować kocioł bez Twojej wizyty w kotłowni. O czasie trwania bezobsługowej pracy kotła decyduje jego moc i wielkość zasobnika na granulat.
Nie martw się - gdyby zapas pelletu się skończył nie zmarzniesz, bo elektronika zasygnalizuje Ci konieczność dosypania paliwa do zasobnika.
Kotły na pellet są w swym działaniu podobne do innych kotłów na paliwa stałe. Jednak mają zalety, dla których warto zdecydować się na nieco wyższe koszty ogrzewania domu, niż za pomocą węgla.
Koszt ogrzewania domu przy wykorzystaniu pelletu jest ok. 30% wyższy niż z użyciem węgla, porównywalny natomiast z kosztem ogrzewania gazem ziemnym. Codzienna obsługa kotła węglowego to jednak udręka i chcielibyśmy Cię od niej uwolnić. Używając pelletu będziesz zaglądał do pomieszczenia kotłowni zdecydowanie rzadziej. Zastosowanie automatycznego podajnika ograniczy Twoją aktywność do okresowego sprawdzania, czy w zasobniku jest dostateczna ilość granulatu.
Pellet nie brudzi kotłowni, więc też się nie wybrudzisz. Nie ma osiadającego wszędzie czarnego pyłu. Co więcej, z tony dobrego pelletu powstanie zaledwie 5 kg popiołu. To dobry nawóz do Twego ogrodu.
Symulator kosztów ogrzewania
*Kocioł na pelet o sprawnosci 84%
Wypełnij formularz
Podaj nam dane Twojej inwestycji a przygotujemy dla Ciebie najlepsze możliwe rozwiązania.

Nasi dostawcy

