Kocioł na węgiel, kocioł na gaz... A może kocioł na biomasę jest tym czego szukasz?

Kocioł na węgiel, kocioł na gaz... A może kocioł na biomasę jest tym czego szukasz?
Nie ma dnia bez informacji o zmieniających się cenach węgla, gazu i prądu. Nic dziwnego, żyjemy w dynamicznych czasach, a to najczęściej stosowane nośniki energii, wykorzystywane w kotłach i pompach ciepła, ogrzewających domy i ciepłą wodę użytkową. Są jednak kotły korzystające z zupełnie innego rodzaju paliwa, które dla wielu osób mogą być najkorzystniejszym rozwiązaniem. To kotły na biomasę.
Co to jest biomasa?
Intuicyjnie wiemy, ale czasem warto odświeżyć swoją wiedzę. Biomasa to różne substancje pochodzenia roślinnego i - tak, tak – zwierzęcego, które (po obróbce lub bez) posiadają wartość energetyczną, dzięki której mogą służyć do produkcji ciepła, biogazu lub energii elektrycznej. Do biomasy zaliczamy także niektóre odpady przemysłu spożywczego, drzewnego, a nawet oczyszczalni ścieków.
Odpady przemysłu spożywczego, powstające w browarach, gorzelniach, rzeźniach, przy obróbce ryb, przy produkcji tłuszczów roślinnych i zwierzęcych itp. to biomasa mogąca służyć do wytwarzania biogazu. Przy takich zakładach warto myśleć o biogazowni, bo – mając surowiec na miejscu - to sposób na tanią produkcją energii i jednoczesną utylizację odpadów.
W oczyszczalniach ścieków powstają osady i one także zaliczane są do biomasy. Produkcja biogazu z takich osadów organicznych wydaje się oczywistością. Obornik, gnojowica i gnojówka to również biomasa, która może być wykorzystywana do produkcji energii, ale częściej służy do wytwarzania nawozu.
Biomasa do ogrzewania domu.
Nas interesują najbardziej takie substancje, które mogą służyć jako paliwo do kotła, który ma za zadanie ogrzewać nasz dom i wodę. W dużej mierze są to odpady drzewne. Skąd się biorą? W tartakach powstają trociny. Ich wartość opałowa zależy od tego czy są suche czy mokre i waha się od ok 5 do 19 MJ/kg. Przy wyrębie lasu, poprzez rozdrobnienie (za pomocą tzw. rębaka) gałęzi i nieprzydatnych do dalszej obróbki fragmentów drzew, krzewów itp. - powstają zrębki. To frakcje grubsze od trocin, mające od 5 do 50 mm. Ich wartość energetyczna mieści się w przedziale ok. 10-16 MJ/kg i też zależy od stopnia wilgotności.
Z trocin, zrębków i kory, pod dużym ciśnieniem, bez substancji sklejających, wytwarza się kostki lub walce brykietu. To brykiet drzewny. Jest jeszcze brykiet słomiany i brykiet torfowy, produkowany w podobny sposób. Każdy z nich ma wartość energetyczną niższą niż węgiel kamienny (ekogroszek), ale ekologicznie góruje nad węglowym wariantem. Czy poza brykietem jest jeszcze inne rozwiązanie? Tak. To pellet.
To mi się skleja.
Pellet, podobnie jak brykiety, produkuje się z drewna lub słomy. Jednak produkcja pelletu jest nieco bardziej skomplikowana niż brykietu, gdyż wymaga dodatkowych czynności. Po wstępnym rozdrobnieniu surowca następuje proces jego suszenia. Parametr wilgotności ma ogromne znaczenie dla kaloryczności energetycznej pelletu. Wysokiej klasy pellet to nie więcej niż 10% wilgotności. Po suszeniu cały materiał podlega jeszcze dokładniejszemu rozdrobnieniu tak, aby jego elementy nie przekraczały 3 mm. Pozwala to w kolejnym etapie – prasowania – uzyskiwać zgrabne walce, o średnicy ok. 6-8 mm i długości 2-3 cm. Choć taki granulat jest twardy i zwarty, do jego produkcji nie używa się żadnych substancji klejących – wystarczy wysokie ciśnienie w czasie prasowania. Dla zachowania dobrej kaloryczności pelletu ważne jest jego przechowywanie w szczelnych opakowaniach i w suchych pomieszczeniach.
Złotówki kontra komfort.
Wartość opałowa pelletu mieści się w przedziale od 16-20 MJ/kg. Porównując to z ekogroszkiem, gdzie kaloryczność waha się między 24-26 MJ/kg nie sposób nie zauważyć energetycznej przewagi ekogroszku. Aby uzyskać tę sama ilość kWh będziesz musiał spalić więcej ton pelletu niż węgla. Co do ceny tych ton opału, sprawdź je w bieżących notowaniach. Ich zmienność nie pozwala nam na wiarygodne podawanie aktualnych stawek. Rozumiemy, że ekonomia to ważna rzecz, ale przecież nie tylko o cenę tu chodzi. Dodatkowo zyskujesz coś innego.
Automatycznie, czysto. I ekologicznie.
Spalanie pelletu nie przyczynia się do zwiększenia efektu cieplarnianego, ponieważ zakłada się, że ma tu miejsce tak zwany zerowy bilans dwutlenku węgla. Oznacza to, że jego emisja w czasie spalania pelletu jest równa ilości CO2, pochłoniętego z atmosfery podczas wzrostu roślin, użytych do wytworzenia pelletu. To argument ekologiczny. Poza nim jest jeszcze coś niezwykle istotnego - komfort i czystość, jaką zapewniają kotły na pellet. Automatyzacja obsługi takich kotłów zbliżona jest do kotłów gazowych. Kotły na pellet pozwalają zapomnieć o wszechobecnym czarnym pyle, występującym w kotłowniach węglowych.
Jaki kocioł kupić?
Wybór kotła na pellet zależy od zapotrzebowania na ciepło budynku, który ma być ogrzewany. Na rynku znajdziesz kotły o wielu wariantach mocy, w różnym stopniu automatyzacji, także z opcją sterowania ich pracą za pomocą aplikacji na smartfonie. Co ważne – jako urządzenia uznawane za ekologiczne (zerowy bilans CO2) - podlegają dopłatom i ulgom w ramach programów termomodernizacyjnych, zarówno rządowych jak i lokalnych.
Jeśli szukasz gotowych, sprawdzonych rozwiązań dotyczących kotłów na pellet znajdziesz je pod linkiem: Kocioł na biomasę - Urządzenia OZE | Nowoczesne grzanie