Smart home. Smart life - czyli inteligencja w cenie.

Współczesne domy pełne są urządzeń technicznych, zapewniających jego funkcjonalne działanie. Dom musi być ogrzany, zasilany w energię elektryczną, nie może być w nim duszno, powinno być jasno i bezpiecznie. To tylko podstawowe funkcje, które sprawiają, że uznasz życie w swym domu za komfortowe. I możesz na tym poprzestać, gdyby nie cień intuicji, że może być jeszcze lepiej.
Dom jako sieć powiązań.
Prądem, ciepłem, powietrzem, światłem i wieloma innymi funkcjonalnościami można sterować. Można, a właściwie – TRZEBA. Inteligentny dom (z ang. SMART HOME) – oznacza właśnie taki dom, w którym za pomocą zespolonych w jedną sieć czujników, sterowników, gniazdek itp. możesz za pomocą jednej aplikacji programować i sterować m.in. pracą pompy ciepła, oświetleniem, czy wentylacją. Roletami, systemem alarmowym, nawadnianiem ogrodu. Wszystko po to, by systemy obsługujące dom pracowały z optymalną intensywnością, wtedy gdy chcesz i przede wszystkim, gdy jest to potrzebne. Takie podejście niesie za sobą oszczędności.
Odległość bez znaczenia.
Ogrzewanie domu to w naszym klimacie najwyższe koszty eksploatacji. Standardowe termostaty na grzejnikach spełniają swą funkcję, ale ustawione są na konkretną wartość przepływu cieplika, dopóki jej manualnie nie zmienisz. Zawory termostatyczne Smart Home zareagują, gdy poprzez Wi-Fi otrzymają polecenie działania. Siedząc na leżaku w odległym, ciepłym kraju, możesz ze swojego smartfonu, za pomocą specjalnej aplikacji, wydać termostatom takie polecenie. Może ono dotyczyć każdego pomieszczenia oddzielnie. Bo dobrze jest wrócić do ogrzanego wcześniej domu, niż marznąć po powrocie z wakacji, czekając aż temperatura wnętrz się unormuje. Ta sama aplikacja pozwoli uruchomić pompę ciepła i wentylację, jeśli na czas wyjazdu systemy były wyłączone. Zazwyczaj w czasie nieobecności domowników pracują one na minimalnej wydajności, a przejście w taki stan zaczynają po otrzymaniu informacji o uzbrojeniu alarmu. Obniżenie temperatury tylko o 3 stopnie Celsjusza, to nawet 15% oszczędności na ogrzewaniu! A system jest na tyle inteligentny, że posiadając informacje o terminie Twego powrotu będzie wiedzieć, do jak dużej wydajności pracy zmusić elementy systemu ogrzewania, by osiągnąć wymaganą temperaturę na czas.
Pompa ciepła, fotowoltaika, ogrzewanie podłogowe, grzejniki, wentylacja/rekuperacja – mogą tworzyć jeden współpracujący ze sobą system. Podłączone do jednostki centralnej pozwalają wykorzystać każde z tych urządzeń w najbardziej optymalny sposób. A Twoja łączność z tą jednostką poprzez aplikację umożliwia zarządzanie całym systemem.
Dzień dobry i Dobranoc.
Inteligentny dom sam podniesie rolety w oknach o zaprogramowanej godzinie. A zewnętrzne czujniki światła słonecznego spowodują, ze sterowniki zamkną rolety, bo uznają że już pora. Podobnie postąpią wtedy, gdy czujniki wiatru prześlą im taki impuls. Zamknięta roleta chroni przed sinym wiatrem, który może poprzez tafle okien szybciej pozbawiać budynek ciepła. Pobudka nie musi być stresem, jeśli światła lamp, na starcie dnia, dostosują intensywność świecenia do aktualnej godziny i Twoich upodobań. Nie będziesz musiał wyładowywać się na agresywnym budziku, bo w Smart Home system zaserwuje Ci delikatne budzenie muzyką. W nocy czujniki ruchu podświetlą Ci subtelnie drogę do łazienki, czy kuchni. Barwa światła ma znaczenie o każdej porze dnia. Wieczorem pozwoli Ci się uspokoić i wyciszyć przed zaśnięciem. Inteligentny dom nie serwuje jeszcze snów na życzenie, ale sterując barwą i intensywnością światła z pewnością zapewnia lepszy nocny wypoczynek.
Mam grać?
Krótkotrwałe, automatyczne włączanie oświetlenia w różnych pomieszczeniach, to w razie Twej nieobecności wysłany do potencjalnych intruzów sygnał, że chyba jednak ktoś jest w domu. System powiadomi Cię, gdybyś zapomniał zamknąć żaluzje lub załączyć alarm. Zrobi to za Ciebie, jeśli domowe czujniki ruchu zbyt długo pozostaną niewzbudzone.
Jeśli na swoim smartfonie wciśniesz KINO DOMOWE, system będzie wiedział co zrobić ze światłem i żaluzjami. A kiedy czujniki ruchu nie zostaną wzbudzone przez określony czas, uznają, że nikogo przed telewizorem nie ma i system wyłączy go automatycznie. Jeśli zaśniesz przy nudnym filmie, nie musisz się martwić. Smart Home myśli o oszczędnościach. A uruchomienie funkcji wyłączania osamotnionego telewizora, to może być nawet 1000 PLN oszczędności rocznie!
Zielono i oszczędnie.
Inteligentny dom to także troska o to, co poza domem. System nawadniania włączać się będzie o zaprogramowanych godzinach, chyba że czujniki deszczu uznają, że to zbędne. Albo gdy system (znając prognozę pogody) uzna, ze zapowiadany deszcz załatwi temat bez włączania zraszaczy. Trawnik zawsze będzie zielony.
To wszystko działa nie tylko po to, by wyręczać Cię w niektórych czynnościach. Inteligentny dom to przede wszystkim dom oszczędny. Koszt energii cieplnej, czy elektrycznej, koszt zużywanej wody - to konkretne pozycje w Twoim budżecie. I Smart Home tu właśnie tworzy oszczędności, optymalizując prace wszystkich domowych systemów.
Smart Home kosztuje. Cena zależy od stopnia rozbudowania systemu. Można to robić krok po kroku. Sztuczna inteligencja jest w cenie. Czy warto z niej korzystać? Co podpowiada Ci Twoja własna inteligencja?