Kocioł na gaz. To się wciąż opłaca.

Gdy wszyscy dyskutują jaką zainstalować pompę ciepła, możesz wybrać inaczej. Kondensacyjne kotły gazowe to wciąż świetne rozwiązanie.
Pilnuj europejskiego kalendarza.
Skreślanie kondensacyjnych kotłów jako źródeł ciepła dla domów i mieszkań jest stanowczo przedwczesne. Gdy wydawało się, że może zabraknąć gazu, albo jego cena przekreśli ekonomiczny sens używania go do ogrzewania, sytuacja wydaje się powoli opanowana. Rynek nie lubi próżni. Gaz wciąż płynie do domów, zmieniły się kierunki dostaw, statki ze skroplonym gazem docierają do gazoportów, ceny tego surowca spadają. Im bliżej będzie końca zimy, tym zjawisko to będzie się pogłębiać. Europejska polityka klimatyczna preferuje wprawdzie odchodzenie od źródeł ciepła wykorzystujących proces spalania, ale w nowych budynkach można będzie montować kotły gazowe do 2027 roku, a w budynkach modernizowanych aż do roku 2030. Możesz używać kotła w kolejnych latach, jeśli tylko z montażem zmieścisz się w podanych datach. Wszystkie dotychczas zamontowane kotły będą mogły być nadal używane. Twój kocioł ma przed sobą długie lata pracy. Aby była to praca efektywna i bezawaryjna docenisz naszą pomoc w wyborze właściwego kotła.
Albo, albo.
Do wyboru masz dwa rodzaje kotłów: jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Wybór nie jest tak prosty jak przy sprzęcie do słuchania muzyki, czyli między mono, a stereo. To, że coś ma dwie funkcje, niekoniecznie będzie lepsze dla Ciebie. Wybór zależy od tego, jaki obiekt taki kocioł ma ogrzewać. A także, czy chcesz tym kotłem ogrzewać także ciepłą wodę użytkową.
Kocioł dwufunkcyjny – zazwyczaj nie posiada zbiornika do gromadzenia ciepłej wody. Podgrzewa ją na bieżąco w zamontowanym wymienniku płytowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu kocioł zajmuje mniej miejsca, jego montaż jest łatwiejszy, a cała instalacja tańsza, bo mniej skomplikowana. Jednak warunkiem zastosowania kotła dwufunkcyjnego jest niewielka odległość miejsca montażu kotła od łazienki i kuchni (lub montowany jest właśnie w tych pomieszczeniach), gdzie zainstalowane są punkty poboru ciepłej wody. Tylko wtedy, gdy jest do nich blisko, ciepła woda w kranie pojawi się niemal natychmiast po jego otwarciu. W przeciwnym razie długość instalacyjnych rur między kotłem a miejscami poboru sprawi, że pojawią się straty ciepła. Woda wtedy niestety stygnie w rurach, czas oczekiwania na nią staje się dłuższy, a ekonomia używania takiego kotła może być rujnująca dla Twego portfela. Kotły dwufunkcyjne stosujemy zatem w mieszkaniach i lokalach, gdzie odległość między kotłem a punktami poboru ciepłej wody jest niewielka. Także tam, gdzie nie ma miejsca na postawienie zasobnika ciepłej wody. Niektóre modele kotłów dwufunkcyjnych posiadają niewielkie, wewnętrzne zasobniki na ciepłą wodę użytkową. Taki zapas np.45 litrów ciepłej wody czekającej na otwarcie przez Ciebie kranu poprawia komfort i ekonomię pracy kotła dwufunkcyjnego.
Kocioł jednofunkcyjny – nazwa brzmi skromniej niż dwufunkcyjny, ale nie daj się zwieść pozorom. Taki kocioł ma przede wszystkim zapewnić właściwą temperaturę w systemie centralnego ogrzewania domu. Na tym jego rola może się skończyć, jeśli nie powierzymy mu dodatkowego zadania. Co to za zadanie? Współpraca kotła jednofunkcyjnego z pojemnościowym podgrzewaczem wody. Taki duet sprawi, że wewnątrz Twego domu czy biura będzie ciepło, a jednocześnie w kranie pojawi się ciepła woda.
Pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody to zasobnik, w którym kocioł zawczasu gromadzi zapas ogrzanej wody, przewidując, że prędzej czy później będziesz chciał umyć ręce lub wziąć prysznic. Kocioł jednofunkcyjny jest często zintegrowany z zasobnikiem, tworząc zgrabną całość. Dzięki temu, że wielkość takiego zasobnika dobierana jest w zależności od ilości użytkowników, nie ma problemu, by w tym samym czasie, równolegle, funkcjonowały np. dwie łazienki. Ciepłej wody nie zabraknie. Jeśli kocioł i zasobnik nie są zintegrowane, to w kotłowni lub innym miejscu ich montażu, musisz znaleźć więcej przestrzeni na oba urządzenia. Gdy odbiór ciepłej wody będzie się odbywał w odległych od kotła miejscach, instalacja doprowadzająca wodę do kranów będzie dłuższa. Nie musisz obawiać się jednak uciążliwego oczekiwania na ciepłą wodę, wymagającego marnowania odpuszczanej wody zimnej. Zastosowanie tzw. trzeciej rury i pomp obiegowych da Ci prawdziwy komfort pojawienia się w kranie ciepłej wody - bez czekania. Pamiętaj jednak, że ten komfort kosztuje więcej.
Spaliny mogą być cenne.
Nowoczesne kotły gazowe to kotły kondensacyjne. Wykorzystują one ciepło, które zawarte jest w spalinach, a konkretnie w parze wodnej, z której w dużej mierze spaliny się składają. Kondensacja tej pary wodnej daje możliwość odzyskania energii cieplnej w niej zawartej i wykorzystania jej w kotle. Dzięki temu kocioł zużywa mniej gazu, a rośnie jego sprawność. Wynik 109% sprawności w stosunku do starych kotłów, to coś o co warto się postarać. Sprawdź ofertę kotłów kondensacyjnych BRÖTJE:
Piece i kotły kondensacyjne gazowe, kocioł dwufunkcyjny - systemy grzewcze Brötje (broetje.pl)