Klimatyzacja – zbędny luksus, czy rozsądna opcja?

Tak to już jest z komfortem. Do klimatyzacji w aucie przyzwyczailiśmy się bardzo szybko. Klimatyzowany pokój w hotelu to warunek udanego urlopu. Czy klimatyzacja powinna wkroczyć także w inne obszary Twojego życia?
Uff, jak gorąco…
Wejście do klimatyzowanego sklepu, kawiarni, czy kina, to swoista ucieczka przed rozpalonym powietrzem ulicy, przynosząca poczucie termicznego komfortu. Zamontowanie klimatyzacji w domu może to doznanie przenieść w przestrzenie prywatnego życia. Klimatyzowane biuro to także większa wydajność pracy, poprawa samopoczucia pracujących osób i klientów.
Co więcej, klimatyzacja wewnątrz domu czy biura zmienia nie tylko temperaturę powietrza.
Co potrafi klimatyzacja?
Myślenie o zaletach klimatyzacji często ogranicza się jedynie do dostrzegania możliwości ochłodzenia powietrza w upalne dni. Tymczasem, w zależności od klasy zastosowanego sprzętu, klimatyzacja oczyszcza powietrze z pyłów, zarodników grzybów, pleśni itp.. Zapylenie zewnętrznego powietrza to problem, który szybko nie zniknie, więc ta użyteczność klimatyzatora jest nie do przecenienia. Docenią ją także alergicy, dla których okres kwitnienia roślin i pojawienia się pyłków w powietrzu, to problem zdrowotny. Ponadstandardowe funkcje jak jonizator czy specjalne filtry klimatyzacji są tu niezwykle pomocne.
Kolejna przydatna funkcja klimatyzatorów to obniżenie poziomu wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczeń. Stwierdzenie „strasznie tu duszno” dzięki stosowaniu klimatyzacji, przechodzi do lamusa. A uczucie duszności jest przecież nie mniej męczące, niż zbyt wysoka temperatura.
Włączenie klimatyzacji także usuwa niechciane zapachy, więc wieczorni goście nie dowiedzą się od razu, co jadłeś na obiad.
To nie musi być sezonowa miłość.
Kończące się upały nie muszą oznaczać rozstania z klimatyzacją. Jeśli kupując to urządzenie wybierzesz takie z funkcją grzania, klimatyzacja będzie w pełni przydatna także w innych niż lato porach roku. Szczególnie w okresach przejściowych a także zimą. To nie musi być drogie rozwiązanie. By było ciepło, klimatyzacja nie musi pracować non stop. Czujnik ruchu inicjuje pracę sprężarki wtedy, gdy w jego zasięgu pojawiają się ludzie, co generuje oszczędności.
Inteligentne termostaty będą włączać klimatyzację lub regulować wydajność jej pracy, dostosowując parametry działania do bieżących potrzeb. Jeśli klimatyzacja posiada sprężarkę inwerterową, automatyczne sterowanie pozwoli zaoszczędzić sporo energii (wg różnych producentów 30 -70%). Warto zapłacić za taki model nieco więcej – to wydatek jednorazowy, a oszczędności stałe. Sprężarka inwerterowa pracuje płynnie, bez skokowego poboru mocy w chwili startu i tak zmienia swoją wydajność, by zapewnić stałą temperaturę wnętrza. Płynne działanie gwarantuje jej dłuższą żywotność i bezawaryjność.
Rodzinne powiązania.
Klimatyzacja to jakby kuzynka pompy ciepła. Ich praca opiera się na tych samych zasadach termodynamiki. Pompa ciepła najczęściej służy do ogrzewania domu, przekazując energię cieplikowi płynącemu w rurach instalacji (np. podłogówki czy lub grzejników). Klimatyzacja najczęściej służy do chłodzenia domu, a nośnikiem energii jest tutaj powietrze.
Pompa ciepła, po odwróceniu obiegu, także może dom chłodzić, obniżając temperaturę cieplika krążącego we wspomnianych rurach.
Klimatyzacja natomiast, jeśli ma taką funkcję, może ogrzewać wydmuchiwane powietrze i w ten sposób zapewnić ciepło w domu czy biurze, o czym pisaliśmy wyżej. Ten sposób działania, gdy chłodzimy lub ogrzewamy dom powietrzem klimatyzacji, daje szybszy efekt. Powietrze z klimatyzatora jest do tego oczyszczone i ma akceptowalną wilgotność. Z pewnością to rozwiązanie wybiorą ci, którym nie przeszkadza delikatny szum nawiewu klimatyzatora (choć są już teraz niezwykle ciche) czy uczucie ruchu powietrza.
Kto ma pilota ten ma władzę? Niekoniecznie.
Sterowanie klimatyzacją jest możliwe za pomocą pilota. Dodatkowo - moduł wi-fi pozwoli załączyć klimatyzację z każdego punktu globu gdzie jest Internet, choćbyś był setki kilometrów od domu. Zrobisz to z poziomu smartfonu lub tabletu. To cenna możliwość zapewnienia sobie świeżego powietrza od samego progu, gdy wracasz z delegacji lub dalekiej, wakacyjnej podróży.
Wyprawa na skróty.
Przyglądając się parametrom kupowanego klimatyzatora zwróć uwagę na pewne przydatne skróty:
- SEER – sezonowy współczynnik efektywności energetycznej, mówiący ile średnio energii wytworzonej dla celów chłodzenia (w kWh) jesteśmy w stanie otrzymać, zużywając 1kWh energii elektrycznej. Np. gdy SEER wynosi 6, to znaczy, że pobrana przez klimatyzator 1 kWh prądu, da 6 kWh energii dla celów chłodzenia.
- SCOP - sezonowy współczynnik efektywności energetycznej, mówiący ile średnio energii wytworzonej dla celów ogrzewania (w kWh) jesteśmy w stanie otrzymać, zużywając 1kWh energii elektrycznej. Np. gdy SCOP wynosi 4, to znaczy, że pobrana przez klimatyzator 1 kWh prądu, da 4 kWh energii dla celów ogrzewania.
Współczynnik SEER jest zazwyczaj wyższy niż SCOP. Im wyższe są wartości tych wskaźników, tym wyższa jest efektywność klimatyzatora, do którego się odnoszą.
To ważne parametry, decydujące o wysokości rachunków za prąd. Aby je obniżyć, warto pomyśleć o własnej fotowoltaice.
Więcej na temat klimatyzacji znajdziesz tutaj.
Jeśli chciałbyś poznać naszą ofertę klimatyzatorów kliknij tutaj.